Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez przyjmowania pokarmów, najlepiej między godziną 7 a 9 rano, nie poprzedzone intensywnym wysiłkiem fizycznym.
czytaj więcej >Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do sedesu, środkowy strumień
czytaj więcej >Próba wysiłkowa jest badaniem obciążeniowym, które umożliwia ocenę wydolności pacjenta oraz ryzyka wystąpnienia choroby wieńcowej, a w rezultacie zawału mięsnia sercowego. Pacjenci poddawani badaniu próby wysiłowej nie powinni tego dnia przyjmować leków zwalniających czynność serca (Np. Concor, Bisocard, Bibloc), a mężczyżni powinni mieć wygoloną klatkę piersiową.
czytaj więcej >Holter Ekg jest badaniem, które umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca przez 24h. W tym okresie pacjenci nie powinni przebywać w silnym polu elektromagentycznym ( duże transformatory, kuchnie indukcyjne), a mężczyżni powinni przed badaniem ogolić klatkę piersiową.
czytaj więcej >Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. W naszym Centrum używam najnowszych kolonoskopów firm Olympus umożliwiających obrazowanie w technologii HD.
czytaj więcej >
Gastroskopia umożliwia lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych oraz wykonanie testów na obecność bakterii H.pylori.
Przygotowanie do badania
- Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.
- Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
Pobieramy małą ilość kału do specjalnego pojemniczka z łopatką. Pobrany materiał powinien pochodzić z różnych miejsc tej samej porcji kału.
Tzw. Holter ciśnieniowy to automatyczny, 24 godzinny sposób pomiaru ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 30 min. w nocy i co 15 minut w ciągu dnia, pompuje mankiet i dokonuje pomiaru ciśnienia wraz z zapisem tętna.
czytaj więcej >Badanie USG jamy brzusznej należy wykonywać na czczo (co najmniej 6 godzin bez posiłku). W dniu badania nie należy jeść ani pić i nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów.
czytaj więcej >Badanie USG nerek zawarte jest zarówno w badaniu USG brzucha jak i układu moczowego - może być wykonane na czczo i po piciu płynów.
Na badanie należy przybyć z wypełnionym pęcherzem. Zalecamy, aby godzinę przed badaniem wypić 1 - 1,5 litra wody niegazowanej (czas konieczny dla przefiltrowania tego płynu przez nerki jest często ważniejszy niż bezwzględna ilość wypitego płynu!!!).
czytaj więcej >